NYHET:  Klubbkläder och friidrottsprodukter
Fre 30 jul 2010 | Grattis Algot
 KLUBBINFORMATION 
 AKTIVA OCH TRÄNARE 
 TÄVLING 
 STATISTIK 
 ÖVRIGT 
 Kontakta oss 
Adress:
Råby-Rekarne FIF
MunktellArenan
633 42Eskilstuna

Telefon:
016-12 28 90

Fax:
016-12 00 49

E-post:
info@rabyrekarne.se

Mer information »

 Välkommen till Råby-Rekarne FIF! 

 Nyheter 

Lör 24 jul:
Klubbrekord och klubbstatistik
Nu är äntligen klubbrekorden och klubbstatistiken uppdaterad och finns på hemsidan. Listorna är uppdaterade efter Valbo Games.
 
Vid frågor och eventuella ändringar hör av er till Kristina Andersson.



Lör 17 jul:
Kansliet semesterstängt!
Nu kommer semestern till Råbyskansli. Vecka 29,30,31 och 32 kommer kansliet att vara obemannat. Telefon och e-post kommer att läsas av oregelbundet.
För anmälningar till tävling så rekomenderas att ta det genom tränare eller att anmäla själv till den aktuella tävlingen och samtidigt lägga en kopia till Råbys e-post: info@rabyrekarne.se



Mån 12 jul:
Jakob över 2.07 igen!
I helgen var aktiva från klubben ute och tävlade på två olika tävlingar. Sprintgänget med Maria Gustafsson och Marcus Backman var nere i Helsingborg och sprang 200m på Öresundspelen.
Maria tävlade i Kvinnor och blev 5:a på tiden 25.27 (tid 25.22 i försöksloppet).
Marcus tävlade i P17 och blev i sin klass bästa svensk men slagen av en norrman, slutade som
tvåa med tiden 23,24.
Resultatlista Öresundsspelen 2010
I Uppsala vid Uppsalaspelen tävlade Victoria Almerén Hansson i klass F11 på 60m och i längd. Victoria blev fyra på 60m med tiden 8,99 och tvåa i längd med ett hopp på 4,12.
Jakob Thorvaldsson vann höjdtävlingen i Uppsala med ett hopp på 2,07. I och med detta blit det tredje raka tävlingen på 2,07 för Jakob, vilket visar en bra stabilitet och bådar gott inför kommande tävlingar. Jakob hoppar nästa gång vid Folksam GP i Karlstad på torsdag.



Mån 5 jul:
Kanonresultat i Erlangen
Under vänortsresan i Erlangen gjordes även en tävling och det med många bra resultat.
Här kommer en kort rapport med tävlingsresultat, förhoppningsvis kommer en längre rapport om hela resan lite senare.
Johan Taléus visade än en gång att han är en mycket duktig längdhoppare genom att hoppa hela 6,86. Nytt personligt rekord och direkt upp som 2.a på sverigestatistiken för P16. Johan visade även upp sig i en "ny" gren när han tävlade i spjut och kastade iväg spjutet 45,32, vilket även det är ett resultat som för upp honom på topp tio i sverige i klass P16.
Glädjande fann vi även Christian Hämäläinen på ett bra resultat i spjut, han kastade 39,30 och det efter bara två träningspass under 2010! Kanske kan ge lite ny inspiration!?
Även de två spjuttjejerna kastade bra, Alexandra Mrak kastade 37,33 nytt årsbästa och upp som 5:a i sin ålderklass F17 i sverige. Ulrika Andersson kastade nytt personligt rekord med 30,56.
Hela sprintgruppen, Marcus Backman 100m 11.73, 200m 23,38 och längd 5,27, Mattias Backman 100m 11,99, Olivia Carlson 100m 13,73 , 200m 29,04, Olivia Blixt 14,15, Tove Pettersson 14,25, Filippa Bogen 14,62 och Kajsa Berggrund 14,84, 200m 30,13, 4 x 100m (Carlson, Blixt, Berggrund, Pettersson) 55,18 visade mycket bra resultat och prestationer.
 
Läs alla resultat i resultatlistan HÄR



Mån 5 jul:
Full fart vid Världsungdomsspelen i helgen!
Edwin Sahlin var en av 5 aktiva från Råby Rekarne FIF som tävlade vid Världsungdomsspelen i Göteborg i helgen och Edwin hann med att tävla i fem grenar under helgen.
Världsungdomsspelen är Sveriges största ungdomstävling och i år gjordes lite drygt 7000 starter på tre dagar.
Edwin lyckades kanske bäst i P13 höjdhoppet där han blev femma med resultatet 1.54, fina resultat och placeringar blev det även de övriga grenarna han tävlade i, 600m (1:47,18), längd (4.93), kula (9.19) och stav (2.47).
Tove Wikström kastade spjut (14.15) och stötte kula (7.23) i F13. Louise Graff sprang 100m (14.05) i F14
Bra gick det även för Jakob Thorvaldsson i M höjd, då han visade att formen är på uppåtgående med att hoppa 2.07 (årsbästa) och placera sig fyra. Även Kristina Andersson var uppe och nosade på årsbästa/personbästa genom att kasta 43,43 i F19 slägga och slutade på en sjätteplats.
För alla råbysresulat klicka på rubriken.
För resultatlista Världsungdomsspelen 2010 klicka HÄR.


« Föregående  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  Nästa »
Till nyheter »


 Nyheter från Sv. Friidrottsförbundet 

2010-07-30: EM4 fm: Allt det svenska
2010-07-30: Så nära final, Johan!
2010-07-30: Linus - vilken kämpe
2010-07-30: EM3: Kvällens hållpunkter
2010-07-30: Daniel närmar sig perset

Till externa nyheter »


 Råby-Rekarnes Hemmalag - Framtidslag 

 





 Samarbetspartner 

Visa »


 Statistik hemsida 
Besökare online:
Besök idag:
Besök veckan:
Besök månaden:

 Fotoalbum 

 Stöd Råby-Rekarne 

 Onlineshop 


 Arrangemang 
   
 
 
 
MunktellArenans
Ungdomsspel
 
Julklappsspelen

 ProteamOnline 

Gör som Råby-Rekarne FIF, använd ProteamOnline för Er hemsida - enkelt och billigt!



Skapa egen hemsida »
Administration »